Skip to main content

Commissioners

The VPIC is comprised of 8 voting Commissioners, a Chair elected by the voting Commissioners, and 4 alternate Commissioners who vote if certain voting members are unavailable. Among the voting Commissioners, one is appointed by each of the State Retirement Systems, one is the State Treasurer or designee, two are appointed by the Governor, and one each by the Vermont School Board Association and the Vermont League of Cities and Towns.

Voting Commissioners

Thomas Golonka, Chair

Kim Gleason, Vice-Chair, VMERS Representative, term expires 6/30/2025

Mike Pieciak, Vermont State Treasurer

Jeff Briggs, VSERS Representative, term expires 6/30/2027

Perry Lessing, VSTRS Representative, term expires 6/30/2026

David Barlow, Vermont League of Cities & Towns Representative, term expires 5/31/2028

Jim Salsgiver, Vermont School Boards Association Representative, term expires 6/30/2027

Mary Alice McKenzie, Governor's Appointee, term expires 6/30/2025

Lauren Wobby, Governor's Appointee, term expires 6/30/2025

Alternate Commissioners

Justin Norris, Alternate VSTRS Representative, term expires 6/30/2026

Eric Davis, Alternate VSERS Representative, term expires 6/30/2027

Chris Dube, Alternate VMERS Representative, term expires 6/30/2025

Brad Ferland, Alternate Governor's Appointee, term expires 6/30/2024

 

VPIC Organizational Structure Chart